Top of the Park Music

Event Details

Date/Time
Date(s) - 06/22/2019
5:00pm-11:00pm
Recurring Event: Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday every week
Cost: Free, $5/person or $10/family suggested donation

NOTE THIS EVENT HAS ALREADY OCCURRED

Location
Top of the Park
Region: University of Michigan
915 E. Washington St, Ann Arbor


Event Description

Enjoy the music at Top of the Park. Music will be on both the Rackham Stage and the O&W Acoustic Stage in the Grove under the Bell Tower.

Top of the Park kicks off each day at 5p. The music usually starts only at the Acoustic Stage at 5 & 6p. Music typically does not start on the main Rackham stage until 7p. Music ends at 10p on Sunday and Tuesday through Thursday before the movie starts. Friday and Saturday music typically runs later.

The 2019 Music Lineup is:

June 14 – First Friday

  • 5 pm         Sarah D’Angelo
  • 6 pm         Ali Bey Quartet
  • 7 pm         Detroit Party Marching Band
  • 8:45 pm    Junglefowl
  • 10:15 pm  The Outer Vibe

June 15 – Saturday

  • 5 pm         Amy Petty
  • 6 pm         Joe Serrapere & John Devine
  • 7 pm         Anne Heaton Band
  • 8:45 pm    Rachel Mazer
  • 10:15 pm  The Ragbirds

June 16 – Sunday

  • 5 pm         Katie Pederson
  • 6 pm         Hazel Bee
  • 7 pm         KidsRock: Michael & the Rockness Monsters
  • 8:30 pm    The Left Lanes

June 18 – Tuesday

  • 5 pm               Annie Bacon
  • 6 pm               Rebecca HH Rosen
  • 7 pm               Nadim Azzam
  • 8:30 pm          May Erlewine & The Motivations

June 19 – Wednesday

  • 5 pm               Aspen Jacobsen
  • 6 pm               Joanna & The Jaywalkers
  • 7 pm               Sumkali
  • 8:15 pm          Sona Jobarteh

June 20 – Thursday

  • 5 pm               Eliza Thorp
  • 6 pm               Katie Stanley Band
  • 7 pm               The Aston Neighborhood Pleasure Club
  • 8:00 pm          Swing Dance Lessons
  • 8:30 pm          Planet D Nonet

June 21 – Friday

  • 5 pm               Michael Malis Trio
  • 6 pm               Estar Cohen featuring Galen Bundy & Travis Aukerman
  • 7 pm               Madelyn Grant
  • 8:30 pm          Heavy Color
  • 10:15 pm        My Brightest Diamond

June 22- Saturday

  • 5 pm               Mary Collins
  • 6 pm               Little Traps
  • 7 pm               Tumbao Bravo
  • 8:15 pm          Salsa Dance Lessons
  • 8:30 pm          Los Gatos
  • 10:00 pm        Salsa Dance Lessons
  • 10:15 pm        Orquesta Tradición

June 23 – Sunday

  • 5 pm               Magdalen Fossum
  • 6 pm               Oliver Mayman Trio
  • 7 pm               Kidsrock: Mister G
  • 8:30 pm          Hullabaloo

June 25 – Tuesday

  • 5 pm               Dave Boutette & Kristi Lynn Davis
  • 6 pm               Mark Lavengood Band
  • 7:00 pm          Misty Lyn & The Big Beautiful
  • 8:15 pm          Madcat Midnight Blues Journey

June 26 – Wednesday

  • 5 pm               Room 1078
  • 6 pm               Emily Slomovits & Billy King
  • 7:00 pm          F.U.B.A.R.
  • 8:30 pm          Cold Tone Harvest

June 27 – Thursday

  • 5 pm               The Cloudbuilders
  • 6 pm               Dede & The Dream
  • 7 pm               Honey Monsoon
  • 8:30 pm          Anna Burch

June 28 – Friday

  • 5 pm               Alexis Lombre Trio
  • 6 pm               Andy Adamson Quintet
  • 7 pm               Liquid Monk
  • 8:30 pm          Shake Steady
  • 10:15 pm        Funkwagon

June29 – Saturday

  • 5 pm               Ki5
  • 6 pm               Dani Darling
  • 7 pm               Vespre
  • 8:30 pm          Nique Love Rhodes & The NLR Experience
  • 10:15 pm        Paddlebots

June 30 – Sunday

  • 5 pm               Ari Graine
  • 6 pm               Grace Elizabeth Lee
  • 7 pm               KidsRock: Falu’s Bazaar
  • 8:30 pm         Dave Sharp Worlds Quartet

July 2 – Tuesday

  • 5 pm               Ryan Racine
  • 6 pm               John Holk & The Sequins
  • 7 pm               The RFD Boys
  • 8:30 pm          The Hooten Hallers

July 3 – Wednesday

  • 5 pm               Karissa Bone
  • 6 pm               Warren & Flick
  • 7 pm               Siena Liggins
  • 8:15 pm          47Soul

July 4 – Thursday

  • 5 pm               Brain Plasticity Ukulele Collective
  • 6 pm               Chris DuPont
  • 7 pm               Laura Rain & The Caesars
  • 8:30 pm          Lady Sunshine & The X-Band

July 5 – Friday

  • 5 pm               Heather Black Project
  • 6 pm               Sean Dobbins Trio
  • 7 pm               Dara Tucker
  • 8:30 pm          Jive Colossus
  • 10:15 pm        Diane Coffee

July 6 – Saturday

  • 5 pm               Diana Lawrence
  • 6 pm               Lizzie No
  • 7 pm               Summer Like The Season
  • 8:30 pm          Stormy Chromer
  • 10:15 pm        Laith Al-Saadi

 

July 7 – So Long Sunday

  • 5 pm               Eddie Eberle
  • 6 pm               Syd Burnham
  • 7 pm               Barbarossa Brothers
  • 8:30 pm          George Bedard & The Kingpins
Contact Information

Recurring Event:

Schedule: Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday every week
Note: Schedules sometimes change from the pattern and individual events are adjusted.
No items found

Ad:


Categories

Download Event

Download the event (.ics format) to your event calendar at this link: iCal

Add this event to your Google Calendar at this link: 0

Disclaimer

Please double check event information with the event organizer as events can be cancelled, details can change after they are added to our calendar, or we can make mistakes.


Ad:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.